Teknoloji

Roketsan ve Baykar da davetliydi… İspanya’dan NATO’ya protesto!

NATO Savunma Bakanları toplantısı bugün Belçika’nın başkenti Brüksel’de başladı. İki gün sürecek toplantı kapsamında savunma sanayi firmaları ile de görüşmeler gerçekleştirilecek.

Bu doğrultuda çeşitli ülkelerden küçük, orta ve büyük ölçekli savunma sanayii üreticileri gayrı resmi toplantılar için Brüksel’e davet edildi.

SAVUNMA BAKANLIĞI NATO’NUN ŞEFFAFLIKTAN UZAK OLDUĞUNU BİLDİRDİ

Ancak gayri resmi görüşmelere İspanya’dan herhangi bir savunma sanayi şirketi davet edilmedi. Bunun üzerine; İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles, bugün Brüksel’de düzenlenen NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın Avrupa ve Kuzey Amerika savunma sanayii konulu sabah oturumuna katılmadı. . Robles’in diğer oturumlara da katılacağı açıklandı.

Konuyla ilgili hükümet kaynaklarından İspanyol basınına verilen bilgiye göre, İspanyol şirketlerinin Avrupa-Atlantik savunma sanayi yatırımlarını artırma planlarına dahil edilmemesi gerekiyor. “veto”belirtildi.

İspanyol şirketleri NATO’nun planlarına dahil olana kadar İspanyol hükümetinin tutumunu değiştirmeyeceği belirtildi. İspanya Savunma Bakanlığı kaynakları, NATO’nun İspanya’yı bu plana dahil etmediğini belirtti. “Kötü bir başlangıç ​​yaptı, kapsayıcılık ve şeffaflıktan uzak”kaydedildi.

ROKETSAN VE BAYKAR DAVETLİ OLDU

Türkiye’den BAYKAR ve Roketsan da söz konusu gayrı resmi toplantılara davet edilen savunma sanayi firmaları arasında yer alıyor. İki şirketin yöneticileri bugün Brüksel’de yapılacak toplantıya katılacak.

Görüşmelerde bakanların savunma sanayii temsilcileri ile üretimin artırılması, tedarik zincirlerinin devamlılığının sağlanması ve iş birliğinin artırılması gibi konuların görüşülmesi amaçlanıyor. Görüşmelere Ukrayna ve Avrupa Birliği de katılacak.

Plan, silah ve mühimmat stoklarındaki eksikliklerin hızla giderilmesini, ortak mühimmat sağlanmasını, mühimmat ve malzemelerin ortak çalışabilirliğinin artırılmasını hedefliyor.

KAYNAK: SAVUNMA SANAYİCİSİ, HABERLER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu