Haber

BM, Gazze için insani ateşkes çağrısında bulundu

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze’de insani ateşkes çağrısını yineledi. Guterres, İsrail bombardımanı ve kuşatma altındaki Gazze Şeridi’ne insani ihtiyaçların karşılanması için yardım gönderilmesi gerektiğini belirtti. BM Genel Sekreteri, gönderilen gıda, su ve ilaç miktarının ihtiyaçları karşılamaya yetmediğini kaydetti.

Gazze’deki insani durumun dehşet verici olduğunu belirten Guterres, “Morglar dolup taşıyor. Dükkanlar boş. Sağlık önlemleri çok zayıf. Özellikle çocuklarda hastalıklarda ve solunum yolu hastalıklarında artış görüyoruz. Bütün nüfus travma yaşıyor. Yer yok. güvenlidir.”


Antonio GuterresFotoğraf: Xie E/Xinhua/picture Alliance

Guterres, hastaneler ve su dağıtım merkezlerinde akaryakıt sıkıntısı yaşandığını, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’nın (UNRWA) tesislerinin kapasitesinin çok üzerinde dolduğunu ve sürekli bombardımana maruz kaldığını belirtti.

BM Genel Sekreteri Guterres, yaptığı açıklamada İsrail’in Gazze Şeridi’nde bir ambulansa ateş açmasından “dehşete düştüğünü” belirtti. Guterres, “Gazze’deki El Şifa hastanesinin önünde ambulans konvoyuna düzenlenen saldırı haberi beni dehşete düşürdü. Hastanenin dışındaki sokağa saçılmış ceset görüntüleri üzücü.”

Gazze Şeridi’nde insani ateşkes çağrısında bulunan Guterres, uluslararası insani hukuka uyulması gerektiğini vurguladı. Guterres, “İnsani yardım, sağlık çalışanları ve varlıklar da dahil olmak üzere siviller ve sivil altyapı korunmalı. Siviller canlı kalkan olarak kullanılmamalıdır.” Guterres, Hamas’ın 7 Ekim’deki terör saldırılarını unutmadığını belirterek, Hamas’tan elindeki tüm rehineleri herhangi bir çekince ve kural olmaksızın derhal serbest bırakmasını istedi.

Nüfusu yaklaşık 2 milyon 200 bin olan Gazze Şeridi’nde Birleşmiş Milletler rakamlarına göre 1 milyon 400 bin kişi evini terk etmek zorunda kaldı.

DW/EC,ET

macka-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu